Med vami je najverjetneje malo takih, ki še niste uporabili ali pa vsaj slišali za spletno stran prevoz.org. Zelo priljubljena slovenska različica svetovnega carpoolinga ali nemškega mitfahrzentrale je v bistvu nastala izpod rok študentov, ki so iskali udobnejšo in hitrejšo rešitev za njihovo tedensko mobilnost.

Jure Čuhalev je eden izmed ustanoviteljev strani www.prevoz.org, ki se drugače sploh ne želijo izpostavljati, čeprav moramo priznati, da so postavili eno najbolj koristnih strani v Sloveniji. Stran namreč pomaga pri iskanju in nudenju prevozov, pri čemer gre za vzajemno zadovoljstvo – voznik dobi delno povrnjene stroške bencina, sopotnik pa hitro in udobno prispe na želeni kraj. Kot nam je zaupal Jure:
Idejo smo direktno povzeli po francoskih in nemških straneh, ki so takrat že uspešno delovale. Kolega se je redno vozil med Ljubljano in Prekmurjem in si je zaželel podobne strani za Slovenijo.
Najbolj mobilni so študentje
Stran ponuja registracijo, s čimer dobite popoln vpogled v ponujene prevoze. Če ste iskalec, lahko na strani poiščete prevoz do želene lokacije, preverite število prostih mest in telefonsko številko ponudnika. Hkrati lahko podate tudi povpraševanje oziroma iskanje prevoza. Kot ponudnik prevoza pa storite ravno obratno, podate svoj ‘oglas’: relacijo, datum, uro in lokacijo pobiranja sopotnikov.
Mesečno je na strani objavljenih skoraj 15.000 oglasov, dejansko izvedenih prevozov pa ne spremljajo, saj ustanovitelji poudarjajo, da je stran zgolj oglasna deska. S tem tudi ne prevzemajo odgovornosti za morebitne nevšečnosti na poti.
Stran je bila postavljena za namen lažjega tedenskega prevoza študentov, danes jo uporabljajo že skoraj vse starostne skupine. Tako lahko v avtu velikokrat srečamo dežurne medicinske sestre in druge nočnoizmenske delavce, ki nimajo drugega prevoza v nočnih urah, delavce iz krajev, kjer je javni promet slabo organiziran ter velikokrat tudi tujce, ki na tak način raziskujejo našo deželo. Še vedno pa je zaradi visoke stopnje mobilnosti študentov največ. Študentka Alenka Rožanc je za Netokracijo povedala:
Največji plus vidim v koristi ponudbe: študenti vozniki si s povabilom pokrijejo stroške bencina, ostali sopotniki pa na ta način pridobijo na času in cenovno ugodno plačajo prevoz, ki jih največkrat vodi od doma do univerzitetnega mesta.
Vsak stvar ima tako pozitivne kot negativne lastnosti. Teh tudi pri “Prevozih” ne manjka. Zgodi se, da nekateri prevozniki ponudijo bistveno višjo ceno prevoza za enake relacije prevoza, nekateri jih v avtomobil povabijo več kot je prostora (in tudi sedežev!), vsekakor pa so pozitivna nova spoznanstva v avtu, spoznavanje novih krajev, ulic in skritih kotov :) ter medsebojni odnosi.

Delo na črno?
V letu 2011 je bila stran pod drobnogledom tržnega in prometnega inšpektorata, ko je bilo na veliko govora o delu na črno. Tržni inšpektorat je takrat potrdil, da je ponujanje prevozov na strani prevoz.org delo na črno in zato stran tudi začasno ukinil. Kot pričakovano je to dejanje povzročilo veliko nezadovoljstva med uporabniki, kar je na koncu sprožilo ponovno vzpostavitev spletne strani in odločitev tržnega inšpektorata, ki pravi, da deljenje zasebnih prevozov ni delo na črno.
Medtem ko boste iskali prevoz od Ljubljane do Ptuja ali Črnomlja do Kopra, na strani ne boste naleteli na oglase. Stran namreč financirajo ustanovitelji sami, od nje pa nimajo nobenih zaslužkov; kvečjemu stroške, pravijo. Kot pravi Jure:
Stran financiramo z lastnimi sredstvi in presežkom našega prostega časa. V letih 2013 in 2014 je bil razvoj spletne strani sofinanciran iz Poly 5 projekta v okviru Alpine Space Programa pod okriljem RRA LUR. V 2015 pa ponovno sami :)
Če boste kdaj potovali po drugih evropskih državah, pa lahko podobno ‘oglasno desko’ za prevoze najdete tudi na straneh kot so carpooling.com, mitfahrzentrale.com in blablacar.com. Pa srečno vožnjo!