Slovenski splet je bogatejši za platformo za množično dobrodelnost, Chariyo, ki sredstva za oglaševanje spreminja v dobrodelne prispevke. Z ogledom oglasa namreč podarite 1 EUR za projekt po lastni izbiri.

Ideja, ki je zorela skorajda tri leta, je pred nekaj meseci ugledala luč sveta. David Černuta, 26-letni ustanovitelj startupa Chariyo, je s svojim nizozemskim prijateljem že pred leti prišel na zamisel o množični dobrodelnosti, potem, ko ni našel preprostega digitalnega načina, kako pomagati dobrodelnim projektom.
Razmišljala sva – ves internet temelji na oglaševanju, podjetja za to porabijo ogromne zneske. Kaj če bi model obrnili v prid dobrodelnim organizacijam?
David Černuta, ustanovitelj Chariyo
Černuta je platformo oblikoval po naslednjem principu: obiskovalec si ogleda oglas, odgovori na kratko vsebinsko vprašanje iz oglasa, s čimer si oglaševalec zagotovi njegovo pozornost, nato pa po želji svoje dejanje objavi na Facebooku in tako prispeva dodatna sredstva saj s tem k ogledu oglasa povabi še več uporabnikov spleta. Vse je podrobno razloženo v videu:
Tako je nastala ideja za platformo za množično dobrodelnost. Obiskovalci lahko na njej darujejo povsem brezplačno, dobrodelne organizacije dobijo dodatna sredstva, podjetja pa prek platforme na pozitiven in nevsiljiv način komunicirajo s potrošniki.
Zgolj všečki na Facebooku ne pomagajo
Mnogi izmed nas smo že kdaj všečkali objavo, ki je trdila, da s svojim všečkom podarimo toliko in toliko denarja za določen namen. Pri Chariyu pravijo, da takšne objave niso učinkovite, pogosto pa gre za prevare:
Mnogi še vedno mislijo, da klik ali pa všeček na Facebooku kaj spremeni, kar žal ni res. Na Chariyu pa 60 sekund pozornosti dejansko pomeni 1 EUR za dober namen.
David Černuta, ustanovitelj Chariyo
Ker je v svetu vedno nekdo pomoči potreben, projektov za zbiranje denarja ni bilo težko poiskati. V prvi fazi lahko na platformi pomagate socialno ogroženim v Mariboru, podprete Rdeče noske … projekta nakupa tehtnice za novorojenčke v Pediatrični kliniki in sterilizacije prostoživečih mačk sta bila uspešna. V Pediatrični kliniki so zadovoljni:
Začetki so vedno poseben izziv in izbrali smo projekt nabave nove tehtnice za novorojenčke, ki jo potrebujejo na Kliničnem oddelku za neonatologijo. In ni težko najti povezave. Mi se trudimo za tiste, ki so komaj prvič zadihali, medtem ko se pri Chariyo s polno sapo na svoj inovativen in za donatorje spodbuden način trudijo za tiste organizacije, ki želimo svoje projekte spraviti v življenje.
doc. dr. Anamarija Meglič, dr. med. predsednica uprave Ustanove za novo Pediatrično kliniko
Obiščite platformo in preverite, kako lahko tudi vi pomagate!