Evropski teden programiranja se vrača že tretje leto zapored, vedno bolj močan in zagnan. #codeEU bo tokrat potekal od 10. do 18. oktobra, pridružite pa se lahko tudi z lastnimi dogodki.
CodeWeek je evropski teden programiranja, ki poteka v organizaciji skupine Young Advisors Group pri Evropski komisiji. Letos bo organiziran že tretje leto, vsakič privabi več udeležencev in dosega nove cilje. Poročilo lanskega leta kaže naslednje podatke: 150.000 udeležencev, 4000 dogodkov v enem tednu, 37 sodelujočih držav, 63% udeležencev vseh dogodkov pa je bilo ženskega spola. Kot je za Netokracijo povedala Katja K. Ošljak iz iniciative CodeWeek Slovenija:
Lani je v Tednu programiranja sodelovalo 150.000 mladih in mladih po duši, ki so si želeli bližje spoznati tehnologijo in se naučiti osnov programiranja; letošnji v Bruslju zastavljeni cilji so to številko krepko preseči.
Do 2020 bo Evropi primanjkovalo 800.000 programerjev!
Na pobudo mladih svetovalcev Evropske komisije je tako zaživel projekt, ki ljudi spodbuja k temu, da ne bi bili le potrošniki tehnologije, temveč tudi njeni ustvarjalci. Projekt se osredotoča tudi predvsem na osnovno- in srednješolsko mladino, ki bi s tovrstnim znanjem prišla v stik šele v poznejših letih.

Slovenska predstavnica projekta je Katja K. Ošljak, pred njo pa je bila to Alja Isakovič, s katero smo se na Netokraciji že pogovarjali; je namreč vodilna v ekipi CodeCatz, ki si prizadevajo za izobraževanje žensk na področju računalniškega programiranja. S svojimi izkušnjami je veliko pripomogla k zagonu projekta in je odgovorne pri Evropski komisiji prepričala, kako pomembno je znanje programiranja.
10. septembra je v Bruslju potekalo usklajevanje med ambasadorji 38 evropskih držav glede letošnjega tedna programiranja. Zadani cilj je naslednji: da bi programiranje in digitalno opismenjevanje postalo del rednih učnih načrtov v vseh osnovnih in srednjih šolah – tudi v Sloveniji. Sestanka se je udeležil tudi podpredsednik Evropske komisije gospod Andrus Ansip, pristojen za razvoj strategije enotnega digitalnega trga ‘Digital single market’. Opozoril je, da se Evropi zna pripetiti, da ji bo do leta 2020 manjkalo 800.000 programerjev. Da primanjkljaj ne bi bil tako velik, je nujno, da vse države pričnejo čim prej opismenjevati bodočo delovno silo in programiranje zapišejo v učne načrte. Zato vabljeni, da se pridružite kakšnemu dogodku v letošnjem #codeEU ali kakšnega tudi sami organizirate.