Pospeševalnik TSstartup razglasil zmagovalni ekipi Fylet in Peekster ter napovedal širitev v regijo!
Danes so v City Hotelu v Ljubljani potekale zaključne predstavitve 11 ekip pospeševalnika TSstartup. Telekom Slovenije je razglasil zmagovalce in nagrado 30.000 € razdelil med dve ekipi. Zmagala je rešitev Fylet, ki bo novim podjetniškim izzivom naproti odšla z 20.000 evri 'v žepu', medtem ko je drugouvrščena ekipa Peeksterja prejela 10.000 evrov.

Danes so v City Hotelu v Ljubljani potekale zaključne predstavitve 11 ekip pospeševalnika TSstartup. Telekom Slovenije je razglasil zmagovalce in nagrado 30.000 € razdelil med dve ekipi. Zmagala je rešitev Fylet, ki bo novim podjetniškim izzivom naproti odšla z 20.000 evri ‘v žepu’, medtem ko je drugouvrščena ekipa Peeksterja prejela 10.000 evrov.
Hkrati je bila napovedana naslednja generacija prvega korporativnega pospeševalnika v regiji, v katero bodo tokrat povabili tudi ekipe s trgov Jugovzhodne Evrope, na katerih Telekom Slovenije posluje. Zbrano občinstvo je pozdravil predsednik uprave Telekoma Slovenije Rudolf Skube, v govoru pa navdušenja ni skrival niti ‘superminister’ Žiga Turk.
Fylet – zmagovalna storitev prve generacije TSstartupa
Če fotke in posnetke z mobilnega telefona na računalnik vedno prenašate ročno, ker ne želite plačevati storitev v oblaku, ali pa preprosto ne verjamete v njihovo zasebnost, bo Flyet rešil vaše težave. Gre za preprosto storitev za sinhronizacijo fotk in posnetkov med telefonom in računalnikom, ki omogoča neposreden šifriran prenos, brez posredovanja clouda. Algoritem za inteligentno upravljanje prostora pa omogoča, da tega nikoli ne zmanjka. Aplikacija je v finalni fazi in bo kmalu lansirana na trg. Kot nam je zaupal Dragoslav Radin, član ekipe, zmage niso pričakovali:
TSstartup smo vzeli zelo resno, kot službo. V pospeševalniku smo bili prisotni vsak dan. Ekipe so zelo dobre, ‘konkurenca’ je močna in pri vseh je bil viden napredek, zato o zmagi sploh nismo razmišljali.

Če želite med prvimi testirati Android in Windows različico storitve Fylet, se lahko za beta vabilo prijavite na spletni strani Fylet.com. V prihodnje bo Fylet podpirat tudi ostale večje mobilne in namizne operacijske sisteme.
Drugouvrščeni Peekster – za vse ljubitelje ‘printa’
Peekster je mobilna aplikacija, ki omogoča nadgradnjo vsebin tiskanih medijev. Uporabnik prebira članek v tiskanem mediju, ga poskenira s pomočjo aplikacije, ta mu pa ponudi dodatne vsebine iz oblaka. Iz nekaj sedaj monotonih povedi članka, lahko dobi foto galerijo, video prispevek, odda komentar, si ogleda grafe, ipd. Članke lahko deli prek družbenih omrežij ali kratkih sporočil. Če članka ne prebere do konca, lahko z branjem nadaljuje kasneje, na mobilni napravi. Dodatne vsebine za določen članek lahko uredniki določajo sami, lahko se sinhronizira z njihovimi spletnimi stranmi ali pa se sorodne vsebine iščejo neposredno na spletu.

Vsaka ekipa je imela največ 2 minuti za predstavitev, presenetljivo pa je, da nobena izmed ekip ni izkoristila celotnega časa predstavitve. V (pre)konciznih prezentacijah smo pogrešali informacije, kot so število uporabnikov (nekatere storitve so namreč že na trgu), načrt pridobivanja kapitala in monetizacije … S posebej zanimivo predstavitvijo je navdušila ekipa Povabi.si.
TSstartup kot regijski pospeševalnik
Na dogodku je bila napovedana tudi naslednja generacija pospeševalnika. Razpis bo objavljen že v nekaj tednih, tokrat pa bodo imela priložnost tudi podjetja in ekipe z drugih trgov Jugovzhodne Evrope, predvsem tistih, ki so strateško pomembni za Telekom Slovenije.
Aleš Špetič, glasnik digitalnih tehnologij RS, predsednik upravnega odbora Zemante in eden ključnih ljudi v pospeševalniku, izkušnjo prve generacije komentira:
Izkušnja TSstartupa je dokazala, da so tovrstni pospeševalniki še kako potrebni in dobrodošli. V Sloveniji je veliko »podjetniških« okolij (npr. Tehnološki park), v njih pa kronično manjkajo vsebine. Zato smo zelo intenzivno delali na vsebinah – delavnicah in različnih predavanjih. Izredno pomembno je tudi, da so vsi naši mentorji podjetniki, ljudje iz prakse. Naš cilj je, da TSstartup postane regijski inkubator za tehnološka podjetja Jugovzhodne Evrope in glede na napovedi Telekoma Slovenije bo pomemben korak storjen že v naslednji generaciji.
Aleš Smokvina, vodja projekta TSstartup pri Telekomu Slovenije, pa pravi:
Naučili smo se, da v Sloveniji obstajajo ideje in ljudje, ki so jih sposobni realizirati. Naš največji strah, ko smo se projekta lotevali, je namreč bil, da ne bomo uspeli zbrati dovolj kakovostnih ekip. Naučili smo se tudi, na kakšen način organizirati program, da je bolj pisan na kožo ekipam in mentorjem. Vemo približno, v katero smer bomo šli pri naslednji generaciji, ampak o tem več kmalu!
Žirijo so sestavljali Mark Pleško, direktor Cosylaba, Simon Furlan, direktor marketinga pri Telekomu Slovenije, Sašo Savič, direktor IT-ja pri Telekomu Slovenije, prof. Marko Jaklič z Ekonomske fakultete in Aleš Špetič. Odločitev žirije ni bila lahka, saj imajo vse ekipe zelo kakovostne produkte. Aleš Špetič:
Odločitev žirije je bila težka, saj so vse ekipe realizirale tisto, čemur so se zavezale – pripravile so storitev za trg. V tem pogledu nihče ni ‘failal’, vsi so uspeli. Za nekoga se je bilo treba odločiti in to sta ekipi Fylet in Peekster.
Zmagovalcem iskreno čestitamo, vsem 11 ekipam pa želimo veliko uspeha na nadaljnji podjetniški poti!