Če se je kdo zadnji mesec kaj mudil v ljubljanskem Poligonu, je lahko tam srečal mnogo tujcev. Kdo so? Digitalni nomadi, ki so se odločili, da bodo za leto zapustili svoje delovno mesto in ga prestavili vsak mesec v drug kraj.

V vročem in soparnem juliju je v Poligonu zapihal svež veter! Prineslo ga je kar 80 novih Prebivalcev, ki prihajajo iz 15 različnih držav. To so digitalni nomadi, ki so se odločili pridružiti projektu Remote Year, enoletnemu delovnemu popotovanju po svetu.
Sam Pessin in Greg Caplan sta mlada Američana, ki sta imela vizijo, da bi svoje delovno mesto lahko prosto premikala po vsem svetu, da ne bi bila vezana na nek kraj, pisarno. Tako sta prišla do ideje storitvenega startupa Remote Year, ki ponuja organizirano enoletno potovanje okrog sveta: 12 mesecev, 12 mest, Evropa, Azija, Južna Amerika. Ideja je požela mnogo zanimanja (prijavilo se jih je kar 25 tisoč!) in tako so v juniju skupaj s 75 udeleženci in petimi organizatorji začeli svoje ‘odmaknjeno leto’ v češki Pragi.
Od Dubrovnika preko Kjota v Limo
Julij je bil rezerviran za ljubljanski Poligon, kjer so, kot si lahko preberete tudi v njihovem tedenskem blogu, uživali v spoznavanju Slovenije. Svojo pot bodo avgusta nadaljevali v Dubrovnik, temu pa sledi Istanbul. Azijske destinacije so otok Penang, Ko Tau, Hano in Kjoto. Čez ocean se bodo v zadnji tretjini leta podali še v Južno Ameriko, kjer pa bodo živeli v Buenos Airesu, Mendozi, Santiagu in Limi.

Izkušnja sodela z ljudmi iz tako različnih ozadij, narodnosti, izkušnjami in profili je pozitivno vplivala tudi na Prebivalce Poligona. Za Netokracijo je Eva Perčič o tej izkušnji povedala:
Prvič od odprtja Poligona od februarja 2014, smo za mesec dni gostili tako veliko skupnost nomadskih coworkerjev. Ekipa Remote Year nas je kontaktirala že slabe pol leta nazaj, da želijo v Poligon za mesec dni pripeljati približno 80 ljudi. Luku, Marku in meni se je zdela to zanimiva priložnost, da poživimo dogajanje v prostoru in naši skupnosti oziroma Prebivalcem, ki meseca julija niso na počitnicah, pripeljemo svet v Poligon.
Po mojih izkušnjah dela v coworking prostorih po ZDA (večina ljudi v programu je Američanov), je kultura sodela čez lužo drugačna, kot jo poznamo pri nas in tudi drugod po evropskih mestih. Ko sem delala v San Franciscu in NYC, sem ugotovila, da je na teh platformah veliko manj povezanosti, manj interakcije med posamezniki v prostoru. Najpogosteje si izmenjajo par vljudnih fraz ob kuhanju kave, sicer pa zatopljeni delajo vsak svoj projekt. Prav tako nisem dobila občutka, da je veliko medsebojnega povezovanja pri projektih, ki spontano nastane, ko ljudje v prostoru spoznavajo delo drugega …
Tudi RY skupnost je bila v tem smislu sprva malce bolj zadržana. Lepo pa je bilo videti, da so se že v prvem tednu veliko bolj sprostili. Nasploh RY coworkerje navdušuje Ljubljana, marsikdo je bil presenečen kako prijetno in zanimivo mesto je to. Nihče izmed njih ni bil tukaj poprej. Nasploh so navdušeni nad Slovenijo, saj med vikendi hodijo na najrazličnejše odprave po Sloveniji, manjša ekipa je odšla celo na Triglav.
Eva Perčič, Poligon

Zanimiva izkušnja za ene in druge, s katero je v Sloveniji zapihal svež veter. Kot pa pravijo na Poligonu, pa se na prepihu itak ustvarjajo najboljše ideje!
Komentarji
Tomaž Gorec
29. 7. 2015. v 15:25
Tole je pa huda ideja! Kaj točno pa dela teh 80 ljudi?
Nika Rožanc
30. 7. 2015. v 09:45
Pozdravljeni Tomaž,
udeleženci Remote Year-a so zelo različnih profilov, kajti na to so tudi ciljali pri izbiri. Večinoma so freelancerji, nekaj izmed njih jih je zaposlenih tudi na Googlu, ki jim je dovolil takšno potovanje in delo iz daljave. Tako dnevno delajo vsak na svojih projektih, ravnokar pa smo lahko na njihovem blogu prebrali, da je nekaj udeležencev začelo delati na skupnem projektu, kar že kaže dobre sadove skupinskega potovanja.
Tomaž Gorec
2. 8. 2015. v 13:09
Super!
Hvala za odgovor.
Comments are closed.