V Ljubljani so v zadnjih letih odprli Poligon in nekaj manjših coworking prostorov, sedaj pa se je koncept razširil tudi na Obalo. V Izoli so 26. decembra odprli prvi kreativno-podjetniški center imenovan RIIBA. Na slovenski kreativni sceni smo tako s koncem leta dobili še en prostor združevanja, povezovanja in ustvarjanja.

Riibino ekipo sestavljajo štirje Izolani, kreativci po duši in poklicu, ki so ugotovili, da bo veliko lažje in zanimivejše, če med sabo sodelujejo in si pomagajo. Moči so združili Nataša Pijaža, oblikovalka z lastno znamko Pinata, Luka Kaše, priznan slovenski fotograf, Marko Vivoda, avdiovizualni umetnik, in Mateja Tomažinčič, ki se ukvarja z video in grafičnim oblikovanjem. V starem ribiškem obratu, kjer je imel vsak od njih svoj atelje oz. studio, so se pričeli pogovori, ki so sprožili ideje o sodelovanju, združevanju in o tem, kako idejo spraviti tudi v mesto, med ljudi.
Odločili smo se, da bi radi ta naš način dela in razmišljanja razširili na ostale ljudi in jim predvsem omogočili, da tudi sami čim bolj razvijejo svoje potenciale.
Ustanovitelji so si delo med seboj razdelili in tako Nataša skrbi za prodajno-razstavni prostor in družabni prostor, Marko organizira dogodke, predavanja in delavnice, Luka skrbi za fotografijo in kreativno direkcijo v prostoru, Mateja pa je zadolžena za PR, dizajn in birokracijo.

Od ideje do zagona je potrebnega veliko časa, poleg tega pa ne smejo manjkati niti finančna sredstva. Ustanovitelji so upali na pridobitev kakšnega sponzorja, vendar žal niso imeli te sreče. Neuspeh pripisujejo predvsem nepoznavanju koncepta coworkinga in njegovega potenciala v Sloveniji, saj stvarn ni še tako razširjena.
Menimo, da bo sčasoma to postalo bolj jasno in, ko bodo ljudje videli, za kakšen prostor gre in kakšen pomen ima, bo mogoče želel kdo sodelovati in finančno pomagati.
Ustanovitelji so do sedaj sami financirali zagon svoje ideje, pravijo pa, da bi brez prijateljev zelo težko šlo. Slednji so jim pomagali predvsem pri obnovitvenih delih in so v Riibi preživeli dneve in noči; brez njih še dolgo ne bi odprli prostora. Trenutno najemajo prostor v izolskem mestnem jedru, za katerega plačujejo najemnino občini, ki je na tem mestu izkazala podporo projektu tako, da delno subvencionira najemnino.
K nam so vabljeni vsi: otroci, mladi in manj mladi. Nismo usmerjeni le na določeno ciljno skupino, ampak vabimo širšo populacijo.

V Riibi bo poleg dejavnosti ‘od ideje do izvedbe’, kjer bodo posamezniku nudili celotno izvedbo od razvoja do lansiranja produkta ali storitve, funkcioniral tudi razstavno-prodajni prostor, za katerega skrbi Nataša. Tukaj bodo lahko ustvarjalci iz Primorske predstavljali in prodajali svoja dela, ustanovitelji pa že načrtujejo povezovanja s čezmejnimi mesti. Ideja je, da bi se povezali s coworking prostoroma v Reki in Trstu in organizirali izmenjavo izdelkov, s čimer bi bili slovenski izdelki razstavljeni v tujini, in obratno. Verjamejo, da bi s tem lahko dosegli še širšo publiko.

Mesečni najem mize v Riibi stane 89,00 EUR, vključuje pa omarico s ključem, brezplačen dostop do interneta, uporabo tiskalnika, projektorja, kotička za sestanke in, seveda, jutranjo kavo. Ob tem je pa seveda neprecenljivo tudi ustvarjalno in spodbudno okolje, ki sooblikuje Riibo. Na vprašanje, po čem se razlikujejo od ostalih coworking prostorov v Sloveniji, pa dodajajo:
V poletnih mesecih lahko po predavanju, delavnici ali sestanku vzamete brisačo in v nekaj korakih skočite v morje. Ima še kateri coworking v Sloveniji to ponudbo? ;)
Njihovo zanimivo ime je vse prej kot naključno. Riba jih povezuje že od začetka: prvo kot Izolane, kjer je nekoč cvetela proizvodnja in predelava rib, a je žal danes situacija precej žalostna; drugič pa kot ustvarjalce, ki so vsi skupaj začeli v starem ribiškem obratu Riba, ki jih je povezala. Nanjo so se zelo navezali in se odločili, da jo vzamejo s seboj. Tako je nastala Riba 2, kar so potem preoblikovali v RIIBA.
Na pragu novega leta so njihove želje predvsem uresničiti in izpeljati zastavljene cilje ter organizirati poučna predavanja, predstavitve posameznikov, ki so že uspeli, organizirati delavnice za otroke in odrasle, ter med vikendi prirejati tudi matineje za najmlajše.
Najpomembnejši cilj pa je s coworkerji ustvariti kreativno skupnost, v kateri se bodo dejansko uresničevali zastavljeni projekti.
Komentarji
Comments are closed.