SipaBoards je uspešna Kickstarter zgodba iz Kamnika, ki je v zadnjem mesecu prejela veliko pozornosti, saj so že na polovici kampanje dosegli zadani cilj. Kampanja se je pred dnevi končala, z 284 podporniki pa so zbrali 344,638 ameriških dolarjev.

Od 14. aprila do 14. maja je na Kickstarterju potekala kampanja za prvi napihljivi sup z vgrajenim električnim motorjem, ki prihaja iz Kamnika. Svoj cilj, 150 tisoč evrov, so presegli že v dobrih dveh tednih, končali pa s skoraj 350 tisoč dolarji. Sebastjan Sitar, oseba, ki stoji za celotno zgodbo SipaBoards, je ob tem s svojo ekipo povedal:
Čestitke in poslovne ponudbe prihajajo z vsega sveta, a ta hip razmišljamo predvsem o zagonu proizvodnje in čim prejšnji dostavi prvim podpornikom. Veliko kupcev je iz Slovenije, kar nas še posebej veseli. Kjerkoli smo SipaBoards predstavili, je bil uspešnica.
Napihljivi sup z vgrajenim električnim motorjem
Sebastjanova žena Saša je na poletnem oddihu s hčerkama supala ob hrvaški obali. Ko so se vračale, je bil tok premočan in otroka nista zmogla priti nazaj na obalo, zato jima je mogla pomagati mama. To je bil povod za Sebastjanovo razmišljanje, katerega rezultat je danes SipaBoard.

SipaBoard je prvi samonapihljivi sup na svetu, ki ima vgrajen električni pogon. Več kot 3 metre dolga deska je izdelana iz PVC-ja z dvoplastno tehnologijo ‘dropstitch’, ki zagotavlja trdnost in vzdržljivost deske. Tehta 14 kilogramov, oblikoval pa jo je Jaro Jelovac, dolgoletni oblikovalec Elanovih snowboardov. Ekipa poudarja izjemno enostavnost, saj SipaBoard na obali le razvijemo in počakamo, da se napihne, kar naj ne bi vzelo več kot pet minut.
Baterija motorja zdrži tri ure, nato pa se jo lahko zamenja ali napolni. Poleg napihljive deske, motorja oz. sipadrive, kabla za napajanje in cevi za napihovanje je v ceni 2.190 ameriških dolarjev vključeno tudi veslo z integriranimi kontrolami za motor oz. pametno veslo. Ko slednje namreč pade v vodo, se motor SipaBoard ustavi, z njim pa lahko tudi upravljamo hitrost.
Proizvodnja ostaja v Sloveniji
Visokotehnološka proizvodnja električnega motorja ostaja v Sloveniji, natančneje v Kamniku, od koder prihaja tudi del ekipe. Supe ekipi dobavlja švicarski partner. Poleg Sebastjana Sitarja in Žiga Božiča, ki sta zasnovala SipaBoard, je v ekipi še 12 strokovnjakov z različnih področij, ki so s svojim znanjem prispevali k zgodbi.
Zavedamo se, da Slovenija potrebuje hiter izhod iz krize in da pri tem šteje prav vsak še tako majhen korak. Naša rešitev bo slovensko gospodarstvo pospešila za 3 vozle. Toliko namreč znaša najvišja hitrost električnega supa.
Sebastjan Sitar, vodja ekipe SipaBoards
SipaBoard so v času kampanje predstavljali tudi v drugih državah: Avstriji, Italiji, ZDA in tudi v Avstraliji, največ kupcev pa je, po pričakovanjih, iz Združenih držav Amerike. Po zaključeni kampanji želijo nadaljevati s spletno prodajo in začeti s proizvodnjo, saj morajo v naslednjih mesecih dostaviti prve supe. Na trgu naj bi bili do jeseni.
Supanje vs. srfanje
Supanje postaja vedno bolj priljubljen šport, a ga ne gre zamenjati s srfanjem. Pri slednjem namreč pogonsko silo daje veter, pri supanju pa smo odvisni le od moči svojih rok. Ker gre za bolj umirjen šport, je primeren tudi za družine z otroki, pri SipaBoards pa poudarjajo, da je prav njihova deska prav zaradi vgrajenega motorja še posebej varna za otroke ter začetnike. Sup je v bistvu okrajšava za ‘stand up paddling’ oziroma stoječe veslanje, ki je primerno za ljubitelje športa vseh starosti.

In ime? SipaBoards je navdih za svoje poimenovanje poiskal v svoji naravi; oblika deske je namreč podobna sipini kosti, motor pa deluje na sistem izrivanja vod, kar je podobno sipinemu premikanju, ki prav tako ob pospešku izrine vodo.