Slovenski startup ekosistem resno dozoreva. V letu 2014 so startupi slovenskih ustanoviteljev zbrali za 60 milijonov dolarjev investicij, več kot v vseh preteklih letih skupaj. Njihova podjetja so vredna več kot 600 milijonov dolarjev, prisotna pa so v vseh svetovnih centrih moči, od Silicijeve doline do Startup Nationa. Predstavljamo osupljive podatke, ki sta jih zbrala in na današnjem Start-up Caféju predstavila sklad Silicon Gardens in iniciativa Internet Week Slovenija.

Za 60 milijonov dolarjev investicij samo v letu 2014!
Podjetja slovenskih ustanoviteljev so doslej zbrala za 130 milijonov dolarjev investicij, od tega 60 milijonov samo v letu 2014. Število startupov, ki prejmejo investicijo, se vsako leto podvoji. Leta 2006 je investicijo prejel samo en startup, letos pa jih je bilo 12.
Predstavljamo top 6 investicij preteklega leta, o katerih smo ekskluzivno pisali tudi na Netokraciji:
- Layer Tomaža Štolfe je zbral 14 milijonov dolarjev.
- Lyst Sebastjana Trepče je zbral 14 milijonov dolarjev.
- Bitstamp Nejca Kodriča in Damijana Merlaka je zbral 10 milijonov dolarjev.
- BellaBeat Urške Sršen je zbral 7,5 milijonov dolarjev.
- 4th Office podjetja Marg je zbral 3,5 milijonov dolarjev.
- TVBeat Roberta Farazina je zbral 2 milijona dolarjev.
- eDition Digital je zbral 1,5 milijonov dolarjev.
- CubeSensors Aleša Špetiča in Marka Mrdjenoviča je zbral milijon dolarjev.

93 % denarja prihaja iz skladov tveganega kapitala
Medtem ko skladi tveganega kapitala vodijo glede na vrednost investicij v ameriških dolarjih (več kot 93 %), so glede na število investicij zelo blizu zasebnemu kapitalu, pospeševalnikom, vladnim subvencijam in množičnemu financiranju.
Po izredno uspešnem letu 2013, je množično financiranje v letu 2014 doživelo upad. Slovenski projekti so na platformah Indiegogo in Kickstarter v letu 2014 zbrali 755.805 evrov. Več v posebni crowdfunding infografiki.

Zdravstveni sektor v velikem vzponu
Kako velika in razvejana je slovenska health tech skupnost, smo se prepričali že na lanskem Health Dayu. Med vsemi financiranimi startupi vodijo ravno tisti iz zdravstvenega sektorja (23,3 %). Primarna platforma je Internet (46,7 %), sledijo hardverski startupi (40 %) in šele na to startupi, ki ustvarjajo na področju mobilnih tehnologij (13,3 %).

Vsaj dva uspešna ‘exita’: Blockr in Kosei
Uspešne exite je težko spremljati, saj pogosto niso javni. Letos so Slovenci imeli vsaj dva, zelo ugledna: medtem ko je Pinterest kupil Kosei dr. Jureta Leskovca, je Coinbase kupil Blockr Saša Matejine in Samota Droleta.
Slovenci pustili sled v vseh pomembnih svetovnih pospeševalnikih
Od Balkana do Zahodne obale – Slovenci so pustili svojo podjetniško sled v vseh svetovno priznanih pospeševalnikih. To so nekateri izmed njih:
Novi člani ekosistema
V letu 2014 so se slovenskemu startup ekosistemu pridružili novi člani, projekti in iniciative, ki so postali njegov nepogrešljiv del:
- Sklad tveganega kapitala Silicon Gardens je združil 12 investitorjev iz Slovenije in ZDA ter vložil v 6 obetavnih tehnoloških podjetij.
- Od projekta Internet Weeka Ljubljana je nastala širša iniciativa Internet Week Slovenija, ki prek tedenskega newsletterja Internet Weekly redno obvešča o pomembnih dogodkih na slovenski startup sceni.
- Dobili smo tudi prvi zaposlitveni portal za tehnološka podjetja – StartupJob.si.
- Kreativni center Poligon je prostore tovarne Tobačna spremenil v coworking prostor.
- Dr. Jure Leskovec je v ZDA ustanovil ASEF, American-Slovenian Education Foundation, ki povezuje izobraževalna sistema Slovenije in ZDA.
- Visokotehnološka podjetja, ki ustvarjajo na področju zdravstva so se zbrala v inciativi HealthDay.si.
Drugi zanimivi premiki:
- Slovenski podjetniški sklad je ponudil lastniško financiranje kot podporo tehnološkim inovativnim podjetjem.
- Fakulteta za računalništvo in informatiko je ponudila predmet “Startup management”.

Podjetniški peskovnik Ustvarjalnik – eden najbolj pomembnih projektov za našo prihodnost
Med najbolj pomembnimi člani ekosistema pa avtorji raziskave poudarjajo mladinski podjetniški pospeševalnik Ustvarjalnik, ki mladim pomaga do prvih podjetniških izkušenj. Ustvarjalnik je s svojimi programi dosegel že tretjino slovenskih srednjih šol, v aktivnosti vključil več kot 1000 mladih, ki so razvili 35 poslovnih projektov. Dve ekipi sta dobili vlagatelje, še dve pa sta bili sprejeti v pospeševalnike v ZDA. Ustvarjalnik se širi na Hrvaško, v Italijo in Avstrijo, vse pa se je začelo že leta 2005 v glavi ustanovitelja in direktorja Matije Goljarja.
Celotno infografiko avtorjev Silicon Gardens in Internet Week Slovenija si lahko pogledate tukaj.